8 najlepszych sposobów na złagodzenie stresu podczas ciąży

Zdrowie

Jeśli martwienie się o ciążę wydaje się zajmować cały Twój czas, nie martw się, nie jesteś sama. Wszystkie przyszłe mamy doświadczają stresu podczas ciąży – to normalne. Ale jeśli stres staje się ciągły i przytłaczający, nadszedł czas, aby uzyskać pomoc – nie tylko dla własnego zdrowia, ale także dla zdrowia Twojego dziecka.

Kiedy jesteś zestresowany, twoje ciało uwalnia hormony, takie jak adrenalina i kortyzol, które przygotowują twoje ciało do fizycznego wysiłku walki lub ucieczki. W końcu te hormony rozpraszają się, a twoje ciało powraca do normalnego, zrównoważonego stanu. Czasami jednak, na przykład, gdy jesteś zestresowana z powodu porodu, twój poziom stresu nie spada. Może to prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i problemów rozwojowych płodu, takich jak ADHD, a nawet upośledzenia rozwoju poznawczego. Dlatego tak ważne jest, abyś ograniczał chroniczny stres – taki, jaki towarzyszy Ci w dzień i w nocy – do minimum. Aby pomóc Ci pozostać szczęśliwą, zdrową i bezstresową podczas ciąży, przygotowaliśmy osiem najlepszych sposobów:

1. Skoncentruj się na oddychaniu

Stres może mieć duży wpływ na Twój oddech. Może to spowodować, że będziesz brać krótsze, płytsze oddechy, co zmniejsza ilość tlenu w twoim ciele. Ten płytki oddech z kolei może powodować wzrost poziomu stresu, gdy organizm reaguje na brak tlenu. Tak, to błędne koło, ale możesz przejąć kontrolę, skupiając się na oddychaniu i medytacji.

Kiedy czujesz się zestresowany, usiądź lub połóż się, zamknij oczy i weź co najmniej pięć głębokich oddechów. Oddychaj przez nos i wydychaj przez usta, zwracając uwagę na unoszenie się i opadanie klatki piersiowej. Podczas oddychania spróbuj się zrelaksować i pozwól, aby stres zniknął.

2. Rozciągnij się, aby szybko poczuć się lepiej

Hormony uwalniane podczas stresu mogą powodować napięcie i napięcie mięśni. Rozciąganie to świetny sposób na przeciwdziałanie temu uciskowi i złagodzenie stresu podczas ciąży.

Jeśli czujesz się niespokojny lub zdenerwowany, poświęć kilka minut na rozciągnięcie szyi, pleców, ramion i nóg. Rozciągnij szyję, przechylając głowę tak, aby lewe ucho przesuwało się w kierunku lewego ramienia. Zatrzymaj się, gdy poczujesz rozciągnięcie i utrzymaj tę pozycję przez dwadzieścia sekund. Pamiętaj, aby oddychać głęboko, aby rozluźnić mięśnie. Po dwudziestu sekundach powoli przesuń głowę z powrotem do normalnej pozycji. Następnie przechyl głowę na drugą stronę i przytrzymaj przez dwadzieścia sekund.

3. Uzyskaj dużo odpoczynku

Kiedy nie śpisz wystarczająco dużo, twoje ciało i umysł szybko się wyczerpują. Może to prowadzić do wzrostu negatywnych myśli i emocji, które z kolei mogą powodować stres. Jeśli masz problemy ze snem w nocy, sugerujemy drzemkę w ciągu dnia. Nawet krótka, 20-minutowa drzemka może pomóc Twojemu ciału i umysłowi zrelaksować się.

4. Odstresuj się masażem

Podobnie jak rozciąganie, masaż to świetny sposób na rozluźnienie mięśni i złagodzenie stresu podczas ciąży. Możesz nawet się masować, jeśli zaczynasz odczuwać stres.Zalecamy stosowanie olejku takiego jak olejek na rozstępy Mustela, aby zmniejszyć tarcie podczas masażu. Wystarczy rozpylić kilka kropel na dłoni i delikatnie masować napięte mięśnie miękkimi ruchami ugniatania. Skoncentruj się jednocześnie na oddychaniu, a poczujesz, jak stres znika.

5. Napięte i zrelaksowane

Chcesz uwolnić się od stresu w czasie ciąży i przygotować się do porodu? To napięte i relaksujące ćwiczenie jest właśnie tym, co zalecił lekarz. Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji. Na początek weź kilka głębokich oddechów i kontynuuj głęboki oddech w miarę postępów. Napnij mięśnie stóp przez trzy sekundy, a następnie rozluźnij. Następnie napnij mięśnie tylnej części nogi (łydki), odlicz do trzech, a następnie rozluźnij się. Powoli poruszaj się w górę, napinając i rozluźniając po kolei każdą grupę mięśni.

6. Zaangażuj pozytywną samorozmowę

Czy wiesz, że możesz namówić się na bycie mniej zestresowanym? Wystarczy prosta mantra. Powtarzaj tę mantrę w kółko w swojej głowie. Pomoże to Twojemu umysłowi skupić się i wypchnąć z głowy wszystkie negatywne myśli.

Polecamy coś w stylu: „Jestem szczęśliwa, zdrowa, zrelaksowana i w 100% gotowa do opieki nad moim noworodkiem”. Jakakolwiek mantra sprawia, że czujesz się dobrze ze sobą i mniej się stresujesz, jest w porządku, stwórz własną, aby dopasować ją do swojej sytuacji. Następnie, kiedy twoje nerwy zaczną to robić, zamknij oczy, oddychaj głęboko i recytuj sobie mantrę.