Kominek otwarty czy zamknięty – który będzie lepszy

Biznes

Wybierając kominek do montażu w domu na właścicieli czeka sporo możliwości do dyspozycji. Kominki gdańsk są oferowane w niezliczonej ilości wzorów i modeli, które się różnią od siebie zarówno rozmiarem i parametrami, jak również wyglądem zewnętrznym. Dużą rolę odgrywa również to, czy taki kominek ma być wykorzystywany jako źródło ogrzewania, czy pełnił będzie tylko rolę dekoracyjną.

Aktualnie coraz częściej kominki są wykorzystywane do zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, z tego też powodu trzeba to również uwzględnić przy wyborze. Jedną z ważniejszych spraw będzie to, czy konstrukcja kominka ma być zamknięta czy otwarta. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety i wady, i oba sprawdzają się doskonale w wielu domach. Kominki Jotul otwarte mają przede wszystkim rolę dekoracyjne. Palenisko jest w nich umieszczone przeważnie na środku, a przez to, że drewno jest swobodnie spalane, to duża część energii jest odprowadzana kominem na zewnątrz.

Sprawność takiej instalacji można podnieść wykonując masywną, dużą obudowę, jaka po ogrzaniu wolno będzie oddawała zgromadzony zapas energii. Zupełnie inną budowę posiadają kominki arysto. W ich przypadku palenisko zrobione jest z żeliwa albo stali, z użyciem szyb ze specjalnego szkła. Dzięki temu takie modele mają znacznie większą sprawność, a poza tym mogą być dużo skuteczniej używane do celów grzewczych. Dużą rolę odgrywa rodzaj materiału, z którego się je zrobi. Stal jest tańsza, ale zapewnia spore możliwości jeżeli chodzi o wzory, z kolei żeliwo charakteryzuje się lepszymi parametrami.