Okna i parapety w trakcie remontu mieszkania

Budownictwo Dom i ogród

Przy okazji ocieplania ścian w domu, nie można zapomnieć o oknach. W starych domach są one niejednokrotnie w takim stanie, iż najodpowiedniej je wymienić, bo pomimo ocieplania ścian- poprzez nieszczelne okna ucieka co niemiara ciepła. Należałoby także wziąć pod uwagę względy estetyczne- stare okna w nowatorskiej elewacji będą psuły cały efekt.

Nowe okna powinno się zainstalować przy zewnętrznej płaszczyźnie ściany. Uniknie się w ten sposób mostków w okolicach ościeży. To kłopotliwe wymiana okien (oraz drzwi) kojarzy się z dodatkowymi kosztami, na jakie nie każdy może sobie pozwolić. Najzyskowniej ze względów cieplnych jest powoli zdemontować te elementy oraz przemieścić je do linii ocieplenia. Jeżeli nie można ich zdemontować lub też istnieje niebezpieczeństwo ich uszkodzenia, powinno się ocieplić ościeża. Aby udało się pomieścić tam grubszą warstwę ocieplenia, tak żeby nie zasłaniała pełnej ościeżnicy, należy skuć tynk. Będziemy też mieli wtenczas możliwość sprawdzenia, w jaki sposób jest uszczelniony styk okna oraz muru.

Najprawdopodobniej będą to pakuły z wełny lub też również zwinięty papier. Należy tę ‚izolację’ usunąć, a powstałą szparę uszczelnić pianką poliuretanową. Przeważnie jest tak, że stare parapety nie nadają się już do ponownego montażu. Jest to spowodowane ich stanem oraz szerokością. Gdy dom jest wykańczany okładziną winylową, niejednokrotnie jej producenci mają w swojej ofercie gotowe prefabrykowane parapety. Kiedy dom wykańcza się oblicówką drewnianą, wolno zastosować parapety z PCW, aluminium bądź też stalowe.

W trakcie montażu należy zwrócić uwagę na to, aby przestrzeń pod parapetem była odpowiednio zaizolowana, a wiatroizolacja gwarantowała szczelność. Przy zmianie miejsca okien dojdzie jeszcze jeden kłopot- nieodzowność wymiany parapetów wewnętrznych. Naturalnie to wszystko wiąże się też z kosztami oraz nie wszystkich nas na to stać. Wokół parapetów można również użyć ocieplenia. Materiał ociepleni owy wykańcza się listwami fasadowymi proponowanym razem z elementami fundamentalnymi przez firmy sprzedające elewacje na ruszcie bądź obróbkami blacharskimi. Do przymocowania elementów osłonowych pomocny jest ruszt dystansowy. To właśnie dzięki niemu okładzina nie będzie przylegała do warstwy separacji.