Okno w budynku – istotniejsze aniżeli uważasz

Budownictwo Dom i ogród

Okno rozwija przed nami pejzaże na świat. To naturalnie dzięki niemu do naszych mieszkań i domu wpada naturalne światło które w niesłychanie gigantycznym stopniu oddziałuje na nas samych. W jaki sposób się czujesz kiedy przebywasz w pomieszczeniu bez okna? Na pewno jesteś ponury, poirytowany itp. Natomiast światło wpływa na nasze samopoczucie, umożliwia odczuwanie natury, wpływa na skonstruowany przez nas stan emocjonalny itd. Aby w pełni nasycać się światłem dziennym należałoby tak rozmieścić nasze pokoje oraz rozkład dnia żeby z niego korzystać. Np. niezmiernie odpowiednio wyekwipować sobie sypialnie w pokoju z oknami na wschód. Słońce będzie nas budziło. Też śniadanie przytulniej się je w pomieszczeniu oświetlonym poprzez słońce. Po południu, po przyjściu z pracy człowiek potrzebuje odrobinę relaksu, wypoczynku oraz to najpoprawniej w oświetlonym pokoju.

Dlatego od zachodniej odsłony poprawnie byłoby usytuować salon i pokój zabaw. W miejscach dyskretnych np. toaleta, ubikacja możemy zastosować szyby mleczne które nas izolują przed światem peryferyjnym jakkolwiek jednocześnie przepuszczają światło dzienne. Kupno okna nie jest takie bezproblemowe. Do wyboru mamy najróżniejsze rodzaje okien wykonanych z rozmaitych materiałów, o przeróżnych kształtach itp. Gdy już takie odnajdziemy cieszymy się, iż jest niedrogie. I tu tkwi haczyk. Z pozoru okno ma okazję być tanie jednak za pełną resztę (dodatki, uchwyty, inny odcień, lakier itp.) musimy zapłacić. Dlatego należałoby sprawić, dopytać sprzedawcę co się znajduje a co nie w komplecie okna.

Twórcy zazwyczaj produkują tradycyjne okna inaczej takie, jakie zazwyczaj występują w naszych domostwach. Posiadają katalogi, z którego śmiało możemy sobie wybrać okno za niewielką cenę. Każde inne nie znajdujące się w katalogu jest wykonywane na zamówienie, które jest droższe. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, warto pomyśleć nad oknem nieotwieranym. Jeśli np. w salonie mamy rozmieszczonych kilka okien to przecież nie wszystkie muszą być otwierane. Do wietrzenia pomieszczenia wystarczy tylko jedno okno. Na cenę okna wpływa też jakość szyby. Z reguły kupujemy okna z szybą jednokomorową. Dwukomorowa są już droższe z wzmianki na jej grubość, ciężar, są solidniejsze i wytrzymalsze.