Plusy i minusy wykorzystywania przewiertów sterowanych

Budownictwo Dom i ogród

Kładzenie instalacji gazowych, wodnych czy energetycznych to spore wyzwanie dla inżynierów i projektantów. Często na ich drodze pojawiają się rozmaite tory kolejowe, ulice albo budynki, ale także przeszkody naturalne, takie jak rzeki albo góry. Ich pokonanie niedawno jeszcze wiązało się albo z potrzebą wykonywania przekopów, albo, jeśli była taka możliwość, {w jakiś sposób ominięcia|ominięcia w jakiś sposób. Ale aby rozwiązać ten problem sięgnąć można również po zaawansowane technologie, to znaczy przewierty sterowane.

Takie przewierty zaczęto po raz pierwszy stosować kilkadziesiąt lat temu, od tego czasu maszyny do takich zadań rozwinęły się ogromnie i jest też ich większa dostępność. Niestety ich dużym minusem nadal jest wysoka cena, przez co tylko większe firmy mogą sobie pozwolić na ich zakup. Ale dla inwestorów dużo ważniejsze są plusy, a tych jest naprawdę sporo. przewierty sterowane w zasadzie są bezinwazyjne, można je realizować bez względu na to, co jest zrobione na powierzchni. Nie trzeba nic kopać, nie trzeba blokować ruchu pojazdów na długi okres czasu, bo wszystko załatwia jedna maszyna. Przez to przeciski kretem wybierane są coraz częściej jako alternatywa dla typowych rozwiązań, choć do krajów zachodnich brakuje nam jeszcze sporo.

Jak pokazują statystyki, liczba przewiertów sięga tam nawet 70 procent wśród wszystkich robót tego typu, natomiast u nas będzie to jedynie około 20 procent. Lecz biorąc pod uwagę popularność tej metody należy się spodziewać, że te statystyki się poprawią.