Podjazd z kostki – utwardzona oraz praktyczna wizytówka domu
Żaden nowoczesny dom nie może się obyć bez dojazdu, jaki musi być nie tylko estetyczny, jakkolwiek praktyczny oraz trwały. W tym celu idealnym materiałem budulcowym jest kostka brukowa, która jest odporna na warunki atmosferyczne, woda ekspresowo z niej spływa, nie jest śliska, jest odporna na spory nacisk, służy przez dużo lat w takim samym stanie. Planując wykończenie otoczenia kostką brukową, odpowiednio jest najpierw zadbać o projekt. Jest tak dużo kształtów oraz kolorów kostki brukowej, że jesteśmy w stanie wykonać kilka różnych projektów oraz wybrać ten najbardziej pasujący do otoczenia oraz charakteru domu.
Dopiero wtedy jesteśmy w stanie udać się na zakupy do składu budowlanego. Obecne brukarstwo zdecydowanie odbiega od tego, jakie pamiętamy z dawnych lat. Dziś, brukarz, to prawdziwy mistrz, który wyczarowuje fantazyjne powierzchnie, niemal obrazy. Właśnie dlatego wypada się dobrze zastanowić, jak ma wyglądać skonstruowany przez nas podjazd do domu, aby faktycznie był wizytówką domu. Niezmiernie znaczący jest dobór kolorów kostki, a tych jest wiele, począwszy od kolorów ziemi, czyli beżów, szarości, popielu, aż do mocniejszych, żywszych. Lecz i tutaj nie należy przesadzać, aby dojazd pod domostwo nie okazał się drogim kiczem.
Podjazd, dom, otoczenie, powinny stanowić jedną całość. Przy wznoszeniu domu od podstaw występuje niemały problem gleby dookoła posesji, bo jest ona świeża i należałoby ją utwardzić, by móc wyłożyć kostkę pod wjazd do garażu czy też ścieżkę. Trudno się za to zabrać samodzielnie oraz jednak lepiej tego nie robić, bo każdy pragnie, żeby jego ogród wyglądał jak najprzyzwoiciej, a takie prace wykonywane przez amatora na ogół nie wychodzą zanadto prawidłowo.
Najlepiej zrobić to specjalistycznym ubijaczem do terenu (takie usługi brukarskie są proponowane w wielu firmach), by pozbyć się niekorzystnych nierówności oraz zapobiec spływaniu wody. Przy takim zabiegu powinno się zagęścić górną warstwę ziemi o pokaźną ilość kruszywa, aby powierzchnia nie osuwała się oraz była lita. Początkowe ubijanie ziemi jest wybitnie ważne, natomiast to końcowe, już po ułożeniu kostki brukowej niezbędne jest tylko po to, by ostatecznie ustabilizować oraz wyrównać powierzchnię. Zazwyczaj szczegóły różnią się od siebie wielkością o jakieś ok. 0,5mm, w następstwie tego ubijanie bruku ubijarką szczególnie tą wyposażoną w nakładkę neoprenową wyrównuje te różnice.