Tatuaż – chwilowa moda czy kunszt i artyzm?
Tatuaże powodują, iż co poniektórzy zaczynają wyglądać w oczach innych na szczególnych, niejednokrotnie również w znaczeniu negatywnym. Czerwone serce przebite strzałą na przedramieniu, motyw kwiatowy bądź też tribalowy na plecach czy tekst „Kocham Monikę”. Jednak w jakim celu w ogóle człowiek robi sobie tatuaże?
Wielokrotnie sedno i potrzeba wykonania tatuażu polega na upamiętnieniu jakiegoś wydarzenia czy podkreślenia uczucia do bliskiej osoby. Tatuaż to wiele więcej aniżeli wyłącznie wyraz artystyczny, napis czy wzór, który powstał w napływie emocji. Wykonywanie tatuaży to pewnego typu wewnętrzne doświadczenie, jakie było praktykowane na przestrzeni ostatnich tysiącleci.
Już w zamierzchłych czasach kultury Egipcjan lub Greków tworzyły na własnym ciele tatuaże. Tatuażami ozdabiali swoje ciało władcy i monarchowie. „Tatuaż” to słowo, które pochodzi od polinezyjskiego słowa „tatau”, znaczącego „zostawić ślad”. Dawniej dzięki tatuażom ludzie definiowali swoją przynależność do wspólnot narodowych lub konfesyjnych. Tatuaże pełniły czasem również funkcje powiązane z uroczystościami i obyczajami. W Japonii po dziś dzień istnieje kuluarowa, mafijna organizacja Yakuza, jakiej członkowie mają tatuaże praktycznie na całym ciele. Tego rodzaju konotacje tatuażu ze światem przestępczym może sprawiać, iż niektórzy negatywnie postrzegają sztukę tatuażu.
Obecnie tatuaż nie jest już tak naznaczony elementami symboli jak kiedyś. Sztuka tatuażu stała się częścią mody i wartościowym aspektem wśród wielu osób kreujących masowe gusta w środkach masowego przekazu. Wiele osób ze świata mediów posiada tatuaż czy też przewiduje jego wykonanie w najbliższej przyszłości.
Nie jest łatwo w takim razie twierdząco odpowiedzieć na wątpliwość czy tatuaż to efemeryczna moda czy sztuka. Wedle niektórych tatuaż to wyłącznie ozdoba ciała. Tak jak kosztowności czy kreacja. Jednakowoż w każdej dziedzinie życia wolno znaleźć zarówno rękodzielników tworzących ozdoby jak i takich, jacy wynoszą daną umiejętność na poziom sztuki. Dokładnie tak samo jest w wypadku sztuki tatuażu. Świadczą o tym chociażby organizowane coraz to częściej konwencje tatuażu, na których występują się artyści z całego globu, po to, żeby zaprezentować swoje umiejętności. Artyści tatuażu przyciągają tłumy ciekawskich a ich harmonogram pracy jest wypełniony czasami na kilka miesięcy do wprzód.
Tworzone tatuaże bywają nieraz zrealizowaniem naszych marzeń. Tatuator rozmawia z klientem i na podstawie uzyskanych od niego informacji tworzy autorski wstępny projekt, który w następnej kolejności przenosi na skórę. Twórca tatuażu wykorzystuje własny warsztat, doświadczenie i zmysł artystyczny. Jego praca to gigantyczna odpowiedzialność. Należy nie zapominać, iż rysunek na naszym ciele zostaje z nami do końca naszego życia.